Zelený Raoul naštval Rakušany i naši dopisovatelku z Vídně

Komiks kmenového karikaturisty týdeníku Reflex Štěpána Mareše (který je mi osobně sympatický tím, že mu nic, ale opravdu nic není svaté) pobouřil rakouské listy svým dílem Rakousko - země rodinných hodnot . A nejen je, jak se zdá, ozvala se i naše dopisovatelka z Vídně Vlasta Reittererová. Proč, zjistíte zde:
www.reflex.cz/pages/raoul.html

A co na to naše vídeňská zpravodajka? Čtěte zde:
7. června věnovaly Kronen Zeitung Čechům skoro celou šestou stranu. Přetiskly 689. pokračování „Zeleného Raoula“ z Reflexu, nazvané „Země rodinných hodnot“. Stěží se mohlo stát něco nešťastnějšího. Musím říci, že komentář Kronen Zeitung je ještě na jejich zvyklosti velmi mírný:
„S nacionalisticky zabarveným nevkusem, jaký bychom v dnešní Evropě nepovažovali za možný, prezentuje karikatura českého týdeníku Reflex přímou historickou linii dědičného hříchu, připisovaného Rakušanům. Pod heslem ‚Rakušan – praporečník evropské kultury‘ začíná podle této karikatury Rakušanova vina jako genetické strašidlo sexuálním zneužitím české služky, následuje uctíváním Hitlera a jeho působením jako dozorce v koncentračních táborech (ve strážní věži je umístěn Kurt Waldheim). Oblouk se uzavírá Priklopilem, Fritzlem a vrahem se sekerou. Nad takovým šablonovitým myšlením se lze jen divit, protože Češi a (východní) Rakušané mají tolik geneticky společného, že každý, kdo poukazuje na genetické chyby druhého, hledí vlastně do zrcadla.“
Reflex víceméně pravidelně čtu, „Zeleného Raoula“ buď přeskočím nebo s pocitem hnusu hned zapomenu. Tento styl „humoru“ je mi opravdu proti srsti, ať už se jedná o karikované Paroubky nebo Havly, Gotty nebo Vondráčkové. V takových případech jde však přece jen pouze o osobní věc toho dotyčného, cítí-li se napaden či ne a chce-li se mu proti tomu něco podnikat. A když se střílí do vlastních řad – i když vulgárně a skutečně jen málokdy vtipně – je to na domácím hřišti. V případě „viny Rakušanů“ se ovšem jedná o agresivní, ale hlavně hodně pitomou exhibici namířenou na nejbližší sousedy. Naše vztahy jsou citlivé a hloupá karikatura by mohla vyvolat i mezinárodní zápeltku. Docela bych se těšila, jak by případnou nótu z Rakouska (a skoro bych doporučila, aby ji poslalo) řešil kníže Schwarzenberg, neboť – jak říkala moje maminka – když je něčeho moc, tak je toho příliš. Jak známo, my opravdu nejsme národ holubiček, ale blbost nám pokud vím zatím nikdo nepředhazoval. Tohle ale skutečně blbé (s odpuštěním) bylo a pan šéfredaktor Bílek by s tím měl něco udělat.
Ne že by Rakušané neměli smysl pro humor, utahují si i ze sebe, ovšem velmi elegantně, a hlavně inteligentně. Takto třeba radí fanouškům, kteří přijíždějí na fotbalové Mistrovství Evropy (výběrově):
1. Mluvte s námi laskavě německy!
2. Pokud nelze splnit bod 1, chtěli bychom vás v zájmu zabránění nedorozumění, která v některých našich jinak mírumilovných oblastech mohou někomu okamžitě jít na nervy, naléhavě požádat, abyste raději odjeli do spolupořadatelského Švýcarska. Tam německy taky nikdo neumí.
3. A dokonce i když se německy domluvíte, například proto, že jste se z důvodu náladového osudu v Německu narodili, budiž vám přátelsky řečeno: Kdo si u nás objedná vinný střik jako Weinschorle a ne G’sprizten, dostane, co si zaslouží.
4. Mějte na paměti jedno: V příštích týdnech sice půjde především o fotbal, pohybujete se však v největším hudebním národě světa. Poznáte to už podle toho, že naši fanoušci s vámi pískají vaši hymnu. Musíte si vštípit, že Beethoven byl Rakušan a Hitler Němec. A nikoho z fanoušků se neptejte, jak se jmenuje poslední věta Nedokončené, protože by se Mozart musel obrátit v hrobě.
5. Pokud v našich oblíbených vinných zahradách Heurigen narazíte na pár „včerejších“, může to být tím, že se tam prostě zapomněli po zavírací hodině. Ale možná také, že jste se náhodou octli v Korutanech.
6. To, do čeho jste právě šlápli, patří k rakouskému folklóru.
7. Momentálně vládne ve vaší hostitelské zemi takzvaná „velká koalice“, což je, přiznáváme, poněkud matoucí termín. Zemský kancléř se jmenuje Alfred Gusenbauer. Ano, fakt.
8. Pokud se nešťastnou náhodou s nějakým Rakušanem dostanete do kolize, třeba ho v tlačenici polejete pivem nebo mu v trafice omylem vykoupíte poslední Kronen Zeitung, dejte jednoduše vinu EU a všechno bude zase v pořádku.
9. Jinde prý očekávají číšníci zpropitné za zvláště přátelské jednání. Ve Vídni nikoli.
10. V červnu se v Tyrolsku, velmi mladé demokracii, konají volby. Žádný důvod k panice – vidlemi ozbrojení sedláci od vás nic nechtějí, jen od jakéhosi Fritze Dinkhausera.
11. Jste-li náhodou Turek – no problem, nobody’s perfect! Prostě se vymotejte z davu, obratem odjeďte domů do Asie – a už o tom nebudeme mluvit.
[...]
13. Pokud bezprostředně po některém zápase rakouského mužstva narazíte na Rakušana, projevte okamžitě zájem o lyžařský sport.
[...]
16. Možná že budou v Rakousku během EM stávkovat lékaři. Pohřební služby ne.
[...]
18. Vyhraje-li mistrovství náhodou německý tým, budeme bohužel nuceni jednou provždy zakázat německým absolventům mediciny u nás řídit taxíky – Brusel sem, Brusel tam.